Rzymianie i barbarzyńcy między wrogością a integracją: IV-VII w. SzD-HS-RZIB
Okres IV-VII w. był czasem intensywnych przemian na terenach upadającego Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie. Do licznych mieszkańców Cesarstwa pochodzenia barbarzyńskiego dołączały wówczas nowe grupy przybywając różnymi drogami i będąc w różnych relacjach z władzami rzymskimi: od pełnej współpracy i służby Rzymowi po inwazję i otwartą wrogość.
Zajęcia mają za cel prześledzenie tego okresu pod kątem dróg integracji ludności rzymskiej (zastanej) oraz barbarzyńskiej (przybywającej).
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Doktorant:
W1: Student ma szczegółową, prowadzącą do specjalizacji znajomość faktografii historii powszechnej okresu I tysiąclecia w zakresie kontaktu Cesarstwa Rzymskiego z barbarzyńcami
W2: Student posiada pogłębioną, uporządkowaną wiedzę o możliwościach i potrzebie interpretacji faktów historycznych z uwzględnieniem środowiska kulturowego, religijnego i narodowego.
W3: Posiada pogłębione umiejętności badawcze obejmujące analizę źródeł i prac innych autorów pozwalające na oryginalne rozwiązanie złożonych problemów historycznych.
Kryteria oceniania
Słuchacze mają wybór formy zaliczenia przedmiotu:
- kolokwium-egzamin dotyczący poruszonych zagadnień;
- samodzielne opracowanie wybranego zagadnienia z zakresu tematycznego zajęć.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: