Współczesne wersje argumentu ontologicznego na istnienie Boga (1970-2024). Dowód Gödla i jego warianty SzD-FI-WAO
Niektóre współczesne teorie filozoficzne pozwalają na sensowne postawienie problemu istnienia absolutu i jego pozytywne rozwiązanie. Jedną z najbardziej znanych jest teoria perfekcji K. Goedla (https://youtu.be/oDuukb8HPv0?si=i0N1qcVdh3jqquAN), wybitnego matematyka i logika, autora wielu fundamentalnych wyników z zakresu współczesnej matematyki i logiki. Teistyczne poglądy Goedla są ufundowane na filozofii Kanta i Leibniza. Kulminantą jego teorii jest ontologiczny argument na istnienie absolutu będącego podmiotem wszystkich perfekcji. Argumentacja Goedla z jednej strony jest podobna do ontologicznego argumentu św. Anzelma o istnieniu nadoskonalszego bytu, z drugiej zaś do argumentu Leibniza o istnieniu podmiotu wszystkich doskonałości. Podejście Goedla okazało się także inspirujące dla niektórych współczesnych argumentacji ontologicznych m. in Andersona, Hajeka, Czermaka, Perzanowskiego. W ramach proponowanego wykładu zostanie zaprezentwoany argument ontologiczny w wykonaniu Goedla, jego koneksje z podejściami Anzelma i Leibniza, a także parę jego modyfikacji w wykonaniu Andersona, Hajeka, Świętorzeckiej i Czermaka.
W cyklu 2024/25_L:
Opis jest taki sam jak w sekcji "Podstawowe informacje o przedmiocie". |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Koniecznym warunkiem przystąpienia do egzaminu jest obecność na zajęciach (maksymalna liczba nieobecności: 2). Ocena końcowa jest wystawiana na podstawie egzaminu ustnego. Student powinien odpowiedzieć zadowalająco na 1,5 pytania z 3 zadanych pytań na ocenę dst. Pełnie odpowiedzi na 2 spośród 3 zadanych pytań - ocena db, 3 / 3 - ocena bdb.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Adams, Robert Merrihew. 1995. „Introductory note to *1970.” W: Kurt Gödel, Collected Works, red. S. Feferman i in. , vol. 3, Oxford: Oxford University Press, 388-402.; St. Anselm. 1979. Proslogion. Przekł. i oprac. M. J. Charlesworth. University of Notre Dame, London; G. W. Leibniz. 1994. Pisma z teologii mistycznej. Przekł., red.: M. Frankiewicz, Wydawnictwo Znak, Kraków; Oppy, Graham. (2019) „Ontological Arguments.” The Stanford Encyclopedia of Philosophy, red. E. N. Zalta, U. Nodelman, url{https://plato.stanford.edu/archives/sum2024/entries/ontological-arguments/}; K. Świętorzecka. 2016. „Gödel's ‘Ontologischer Beweis’. Introductory Remarks, Philosophy and Modern Variations.” W: Gödel's Ontological Argument. History, Modifications, and Controversies. Red. K. Świętorzecka, Semper, Warszawa, 1-52.
W cyklu 2024/25_L:
Spis literatury jest taki sam jak w sekcji "Podstawowe informacje o przedmiocie". |
Uwagi
W cyklu 2024/25_L:
brak |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: